Merhaba hoş geldiniz. Sitemize üye değilseniz lütfen üye olunuz. Üye olmak için tıklayın.

Çözüldü DirectX Nedir? Neden kullanılmalıdır?

  • Konbuyu başlatan Yetkili Bi Abi
  • Başlangıç tarihi
Yetkili Bi Abi

Yetkili Bi Abi

Forumumuza üye olmayı unutmayın :)
Yönetici
DirectX nedir, sorusunun cevabı aslında çok basittir kısaca anlatmak gerekirse; Windows programlarına yüksek performanslı donanım hızlandırmalı multimedya desteği sağlayan bir dizi düşük düzey Uygulama Programlama Arabirimidir (API). DirectX, programın bilgisayarınızın donanım özelliklerini kolayca belirlemesini sağlar ve ardından program parametrelerini eşleşecek şekilde ayarlar.

Konsollarda geliştiricilerin her marka için bir donanım seti vardır (Xbox, PlayStation, Nintendo): bir işlemci, bir grafik yongası, önceden belirlenmiş bellek, giriş seçenekleri ve diğer standart donanım bileşenleri.

Bununla birlikte, PC için oyun geliştiricileri sonsuz sayıda donanım konfigürasyonuyla karşı karşıyadır. Oyunların geniş bir evren grafik kartı, anakart vb. Üzerinde doğru şekilde çalışmasını sağlamak, bir sihirbazın şapkasından bir tavşan çekmek gibi görünüyor.

Bu nedenle, son on yılda fısıldayan şeye bağlı olarak, geliştiriciler konsolların etrafında dolandı: ucuza iyi bir donanıma sahipler, korsanlığı az ve geliştiriciler yazılımlarını programlarken neredeyse donanıma doğrudan erişebiliyorlar.

Bu son özellik, geliştiricilerin donanımdaki her onsu sıkılaştırmasının yanı sıra yerleşik bileşen özelliklerinden de faydalanabilmeleri açısından önemlidir. Bu nedenle Microsoft'un DirectX'i için çok önemlidir. Directx son sürümü Microsoft resmi sitesinden indirebilirsiniz.

DirectX Yüklü Sürüm Nasıl Öğrenilir?
DirectX, birçok Windows oyununun gerektirdiği bir multimedya teknolojisi paketidir. Bilgisayarınızda DirectX'in doğru sürümü yüklü değilse (ürün size hangisine ihtiyacınız olduğunu bildirmelidir), yoksa oyununuz düzgün çalışmayabilir.
DirectX Tanı Aracı'nı kullanarak bilgisayarınızda hangi DirectX sürümünün bulunduğunu kontrol etmek için:
  1. Başlat düğmesini seçin ve arama kutusuna dxdiag yazın , ardından Enter tuşuna basın .
  2. DirectX Tanı Aracı'nda, Sistem sekmesini seçin , ardından Sistem Bilgisi altındaki DirectX sürüm numarasını kontrol edin .
 
Üst